Остання редакція: 2023-06-16
Тези доповіді
Більшість плодових культур вимогливі до режиму зволоження, але навіть у порівняно посухостійких – персика й абрикоса окремі сорти досить сильно відрізняються.
За нестачі грунтової вологи плодові рослини припиняють ріст, у дерев в’яне й осипається листя і плоди, сповільнюється закладання генеративних органів (а отже й урожаю) в рік посухи і на наступний рік. Різко знижується якість плодів, які можуть набувати невластивого їм смаку.
В наших дослідженнях використані сорти черешні різних строків достигання: ранньостиглі ‘Дар Млієва’, ‘Зоряна’ (к), ‘Мліївська жовта’; середньостиглі ‘Міраж’, ‘Альонушка’, ‘Аборигенка’, ‘Мелітопольська крапчаста’, ‘Меотіда’ (к); пізньостиглі ‘Донецький угольок’, ‘Дрогана жовта’ (к), ‘Бірюза’, ‘Амазонка’.
Розглядаючи співвідношення між вмістом вільної води в листі і строком достигання плодів у групі ранньостиглих найбільш оводненим було листя дерев сорту Дар Млієва – 55,4% сирої маси.
Із достиганням плодів середньостиглих сортів кількість води в листі зменшувалася від 52,1% у ранньостиглих до 47,5% у середньостиглих сортів, тобто, із підвищенням температури повітря збільшувалася витрата води на транспірацію листя. Очевидно, саме в цей період рослина вимагає високого рівня забезпечення клітин вологою. Для підтримання водного балансу у дерев черешні пристосована коренева система сіянцевої підщепи – лісова черешня, яка проникає глибоко в грунт.