Наукові конференції України, Міжнародна нпк "Роль часу відновлення весняної вегетації в житті зимуючих рослин"

Розмір шрифту: 
Генетичні кореляції врожайності озимої пшениці із селекційними індексами залежно від часу відновлення весняної вегетації
Л. М. Дриженко

Остання редакція: 2017-07-20

Тези доповіді


Для успішного ведення селекційного процесу на адаптивні властивості пшениці озимої важливо знати всі стресові фактори в онтогенезі цієї культури. Відомо, що час відновлення весняної вегетації це стресовий фактор який впливає на рівень формування і мінливість багатьох кількісних ознак.

В лімітуючих умовах середовища, ефективно в доборах використовувати селекційні індекси. Тому що індекси більш інформаційні ніж абсолютні величини і вони можуть поєднувати декілька ознак, які тісно корелюють між собою. Таким чином, встановлення кореляційних зв’язків, саме в стресових умовах середовища, між урожайністю та селекційними індексами, нам розкриє істині зв’язки між важливими господарсько-корисними ознаками на рівні генотипу.

Мета наших досліджень полягала в тому, щоб дослідити та вивчити мінливість селекційних індексів сортів пшениці озимої в різних умовах середовища, а особливо в роки з ранньою та пізньою вегетацією. Дотримуючись визначення, що селекційний індекс більш інформаційний і менш мінливий, ми провели аналіз рівня формування селекційних індексів при різному часові відновлення весняної вегетації з метою залучення цієї інформації в селекційний процес.

Матеріали досліджень. Протягом 6 років досліджувались сорти та селекційні лінії пшениці озимої, по строках сівби, які були розподілені на: роки з раннім часом відновлення весняної вегетації (2007-2008р.), роки з пізнім часом відновлення весняної вегетації (2006-2011р.), і оптимальним часом відновлення весняної вегетації (2009-2010р.).


Full Text: PDF