Наукові конференції України, Міжнародна нпк "Роль часу відновлення весняної вегетації в житті зимуючих рослин"

Розмір шрифту: 
Рівень зимостійкості колекційних зразків пшениці м’якої озимої при різних строках сівби
О. М. Дінець

Остання редакція: 2017-07-20

Тези доповіді


У селекційному центрі Полтавської державної аграрної академії поряд з веденням селекційного процесу щорічно вивчається велика кількість колекційних зразків пшениці м’якої озимої різного походження для подальшого використання їх як батьківських компонентів в схрещуваннях. Кількість сортів по рокам не є однаковою і в дослідження залучалися лише ті зразки, які витримували стресові умови середовища перезимівлі, щорічну довготривалу посуху літнього періоду, пізній час відновлення весняної вегетації. Впродовж 2007-2010 років постійно випробовувалися в робочій колекції в два строки сівби – I строк (ранній – сівба 1 вересня, СП-1) та II строк (пізній – сівба 1 жовтня, СП-2) від 83 (2007 рік) до 219 (2009 рік) сортів і селекційних ліній пшениці м’якої озимої різного походження і лише 41 зразок брався до аналізу відповідно вищевказаних умов. Тому нами отримана унікальна можливість дати оцінку 41 сорту пшениці м’якої озимої по рівню формування кількісних ознак і їх мінливості не тільки за роками вирощування, а й за строками сівби (СП-1, СП-2). Якщо аналізувати весь період досліджень (2007-2010 рр.), то впродовж даних років можна було дати оцінку не лише урожайності, але і рівню фотоперіодичної чутливості (ФПЧ), тривалості періоду яровизації (ТПЯ), рівню формування ознак генеративної, вегетативної частини рослин, селекційним індексам, якості зерна.

Оцінку колекційним зразкам за фотоперіодичною чутливістю (ФПЧ) і тривалістю періоду яровизації (ТПЯ) ми надавали відповідно методиці, розробленій науковцями Полтавської державної аграрної академії [1, 2].


Посилання


Чекалін М. М. Селекція та генетика окремих культур / М. М. Чекалін, В. М. Тищенко, М. Є. Баташова. - Полтава: ФОП Говоров С.В., 2008. – 368 с.

Мединец В. Д. Новый метод оценки зимостойкости сортов // Селекция и семеноводство, 1973. - № 2. –– С.8-9.


Full Text: PDF