Наукові конференції України, Сучасні напрями селекційного удосконалення пшениці

Розмір шрифту: 
Деякі ефекти присутності пшенично-житніх транслокацій з 1RS у геномі пшениці м'якої та створення ліній з рекомбінантними транслокаціями
Н. О. Козуб, І. О. Созінов, Я. Б. Блюм, О. О. Созінов

Остання редакція: 2017-05-28

Тези доповіді


Пшенично-житні транслокації 1BL/1RS та 1AL/1RS є найпоширенішими інтрогресіями в комерційних сортах пшениці м`якої.  Проаналізовано частоти сортів з 1BL/1RS (типу Кавказ) та 1AL/1RS (типу Аміго) серед 362 сортів пшениці м`якої озимої української селекції, створених у різні періоди часу. Пшенично-житня транслокація 1BL/1RS є розповсюдженою серед сортів зони Центрального Лісостепу, на відміну від сортів інших регіонів України, що говорить про її адаптивне значення для даної зони. В останні 20 років зростає частка сортів з пшенично-житньою 1АL/1RS транслокацією. У загальному, одну з пшенично-житніх транслокацій (1BL/1RS чи 1AL/1RS) мають 18% українських сортів.

У гібридів, гетерозиготних за 1BL/1RS транслокацією типу Кавказ, спостерігається знижена частота передачі 1BL/1RS транслокації через чоловічі гамети (40%), що узгоджується з раніше одержаними  даними, значно менше відхилення виявлено для передачі 1BL/1RS транслокації також через жіночі гамети (47,5%). У наших дослідженнях зерен F2 (від 5 комбінацій схрещування з участю сортів Смуглянка, Колумбія, Золотоколоса) не виявлено зниженої частоти передачі хромосоми з транслокацією 1AL/1RS типу Аміго через гамети. Відсутність відхилення за передачею цієї транслокації також підтверджується при аналізі розщеплення за локусом Gli-A1 у популяції рослин F2 (Колумбія х Панна) та популяцій  F3 – F6 від схрещування Б-16 × 7086 AR.


Full Text: PDF