Наукові конференції України, Сучасні напрями селекційного удосконалення пшениці

Розмір шрифту: 
Удосконалення озимої м’якої пшениці на стійкість до основних збудників листостеблових хвороб при гібридизації з ярою м’якою пшеницею
М. А. Литвиненко, Р. В. Соломонов

Остання редакція: 2017-05-28

Тези доповіді


Одним із шляхів поліпшення виробництва можуть бути впровадження нових, більш інтенсивних сортів пшениці, які мають переваги над існуючими. Особливу увагу приділяють стійкості до біотичних факторів, а саме до збудників основних листостеблових хвороб (борошниста роса, бура листова і стеблова іржа). Яра пшениця за біологічним розвитком потрапляє у більш жорсткі умови вирощування ніж озима. Насамперед вплив весняно-літньої посухи, розповсюдження з озимої пшениці інфекційного навантаження. Враховуючи вищевказане зразки ярих пшениць представляють інтерес як джерела стійкості до збудників. Метою наших досліджень було вивчення рівня стійкості до збудників листостеблових хвороб яро-озимих гібридів в залежності від озимого і ярого компонента схрещування та їх генетичного походження, для отримання достатньо стійких константних ліній за комплексом морфологічних та господарсько цінних ознак і властивостей пшениці озимого типу. Вихідним матеріалом для досліджень слугували лінії F5 (66 шт.) від 18 комбінацій схрещування сортів селекції Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, різних за біологічними особливостями (Одеська 16, Одеська 267, Вікторія од., Куяльник, Кірія) із ярими сортами різного генетичного походження (Україна, Росія, Мексика, Канада, Німеччина).

У результаті досліджень встановлено різне успадкування стійкості до основних листостеблових хвороб як від ярих, так і озимих генотипів. Удосконалення озимого типу на стійкість до біотичних факторів ефективніше від залучення у схрещування ярих сортів російського, мексиканського та західноєвропейського пулів походження. Зокрема, лінії з комбінацій Волгоуральска/Одеська 267 (бал 8,5-9 до стеблової іржі і 4-5 до борошнистої роси), Glen lea/Одеська 267 (бал 7,8-9 до стеблової іржі і 4-5 до борошнистої роси), Trap/Куяльник (бал 5-9 до бурої і 8-9 до стеблової іржі), Trap/Кірія (бал 7-9 до бурої і 8,6-9 до стеблової іржі), Babax/Одеська 16 (бал 3-9  до бурої і 5-9 до стеблової іржі). Стандарт Куяльник мав стійкість до бурої іржі – бал 3, до стеблової іржі – бал 4, до борошнистої роси – бал 4.


Full Text: PDF