Наукові конференції України, Міжнародна науково-практична конференція "Генетичне та сортове різноманіття рослин для покращення якості життя людей"

Розмір шрифту: 
ГЕНЕТИЧНІ РЕСУРСИ В СЕЛЕКЦІЇ ОВОЧЕВИХ КУЛЬТУР
В. А. Кравченко

Остання редакція: 2017-04-19

Тези доповіді


Наявність значного генетичного різноманіття в селекції є основою успіху. Країна, що володіє великою кількістю генетично різних зразків з кожної культури формує свою продовольчу безпеку на даний період і майбутнє. Тому провідні країни світу (США, Китай та інші) володіють значними обсягами зразків з більшості рослин, щорічно нарощують їх кількість, витрачають значні кошти на їх вивчення, розмноження, збереження.

В своїй багаторічній селекційній роботі з овочевими культурами ми щороку формували значну кількість колекційних зразків: помідори для умов відкритого ґрунту біля 300 шт., які на половину оновлювалися щороку; помідори для умов скляних і плівкових теплиць більше 100 зразків, перець солодкий, баклажан для захищеного ґрунту по 75 – 100 зразків кожної культури; кавун, диня – до 75 штук. Цінні колекційні зразки помідора за ознаками: скоростиглості походили з Польщі, Італії, Канади; придатності до механізованого збирання плодів – США, Італії, Франції; високої якості плодів – Угорщини, Ізраїлю; для умов захищеного грунту – Нідерландів, Росії.


Full Text: doc