Наукові конференції України, Міжнародна науково-практична конференція "Генетичне та сортове різноманіття рослин для покращення якості життя людей"

Розмір шрифту: 
Генетичні ресурси льону та конопель дослідної станції луб’яних культур Інституту сільського господарства Північного Сходу
Л. М. Кривошеєва, Г. І. Кириченко, В. Г. Вировець

Остання редакція: 2017-04-21

Тези доповіді


Дослідна станція луб’яних культур Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН є власником Українських національних колекцій льону та конопель, в яких зібрані зразки з унікальними властивостями. За 24 роки досліджень генетичних ресурсів створені українські національні колекції льону та конопель відповідно в кількості 1348 і 490 сортозразків. До складу колекції льону входять 942 зразків льону-довгунця, 233 – межеумка, 48 – олійного та 22 – інших видів (L.bienne P. Mill., L.strietum Dum., L.nervozum Waldsf. et Kit., L.tenue Desf., L.flavum L., L.grandiflorum Desf. та ін.). Колекція конопель представлена двома біологічними формами (однодомні – 172 і дводомні – 318 зразків) та трьома типами (північні, середньоросійські і південні). Основними напрямами роботи є пошук і інтродукція зразків, подальше їх вивчення за комплексом цінних господарських ознак і створення на цій основі робочих, ознакових та інших колекцій, паспортизація зразків генофонду, створення інформаційної бази даних, збереження зразків генофонду у життєздатному стані, забезпечення селекційних і наукових організацій, учбових закладів колекційними зразками та інформацією про генофонд луб’яних культур. Постійно проводиться робота з виявлення та виділення серед колекційного матеріалу форм із певними цінними господарськими ознаками та їх комплексом. Ведеться клопітка робота із удосконалення існуючого генофонду способом гібридизації, добору індивідуальних рослин, мутагенезу та створенням лінійного матеріалу, тощо. В результаті проведеної роботи виділено цінний вихідний матеріал, що вирізняється високою продуктивністю насіння, соломи, волокна, якістю волокна, скоростиглістю, стійкістю до вилягання та хвороб. За роки досліджень було подано на реєстрацію до НЦГРРУ 13 зразків луб’яних культур. Отримано 9 свідоцтв та на 4 – проводиться експертиза. Науковими співробітниками створені нові високоволокнисті сорти льону-довгунця: Чарівний, Глухівський ювілейний, Глінум, Глазур, Глобус, Гладіатор, Есмань, Сіверський та високопродуктивні однодомні безнаркотичні сорти конопель: ЮСО 31, Гляна, Глера, Вікторія, Глесія, Глухівські 51, Зоряна, Ніка, Золотоніські 11, Золотоніські 15 та ін. Зареєстровано у Національному центрі генетичних ресурсів рослин України дві базові, 5 ознакових, 5 робочих колекцій луб’яних культур. Створені паспортні бази даних на 1329 зразків льону, 490 – конопель, морфологічних ознак рослин льону на 557 зразків. За результатами досліджень розроблено методичні вказівки з вивчення колекцій льону і конопель. Результати вивчення колекційних зразків представлені у 11 каталогах та двох класифікаторах.

Full Text: PDF