Наукові конференції України, Міжнародна нпк «Селекція — надбання, сучасність, майбутнє (освіта, наука, виробництво)»

Розмір шрифту: 
Тверда сажка на пшениці озимій
Л. А. Мурашко

Остання редакція: 2017-06-01

Тези доповіді


Тверда сажка – Tilletiacaries Tul. поширена всюди на озимій і ярій пшениці. Особливістю цієї хвороби є розвиток її при дозріванні зерна. В цей час колоски трохи сплющені, але присутність збудника сажки надає їм синій відтінок. Наявність хвороби на культурі можна перевірити методом натискування колоска із зернятками. Під час молочної стиглості зерна з нього виділяється не молочко, а сірувата рідина, запах якої нагадує розсіл оселедця. У фазу повної стиглості здорові і хворі на тверду сажку колоски відрізнити майже не можливо. При збиранні врожаю спори гриба потрапляють на здорове зерно. Важливе значення для проростання теліоспор й ураження пшениці мають фактори середовища, насамперед температура і вологість. Максимальна кількість теліоспор проростає у грунті при його вологості 40-60%, але найбільше проростків уражується при температурі 5-10°С, тоді коли оптимум для проростання зерна пшениці становить20-25°С.

Вивчення стійкості сортів пшениці озимої проти твердої сажки, у відділі захисту рослин Миронівського інституту пшениць проводилось на штучномуінфекційному фоні у польовому інфекційному розсаднику. Це дає змогу чіткіше, ніж у природніх умовах, виявити сортові відмінності за стійкістю проти даної хвороби.

Матеріалом для досліджень були сорти озимої пшениці миронівської селекції, інших селекційних установ України та зарубіжної селекції.


Full Text: PDF