Наукові конференції України, ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Світові рослинні ресурси: стан та перспективи розвитку»

Розмір шрифту: 
Спектр та частота мутацій пшениці озимої під дією нітрозоалкілcечовин
М. М. Назаренко

Остання редакція: 2017-06-14

Тези доповіді


Застосовані хімічні мутагени відносяться до широко розповсюджених як в селекційній практиці (перші два), так і в практичній генетиці. Усі мутагени відносяться до групи так званих супермутагенів.

Мутанти, отримані хімічним мутагенезом, більш адаптивні до умов середовища. Найбільш перспективні хемомутанти з комплексом мутацій, включаючи полігенні. Вважається, що цей тип мутагенезу найбільш генотипспецифічний, тобто підібране оптимальне поєднання комплексу мутаген – діапазон доз – вихідний сорт підвищує частоту мутацій до 50 та більше відсотків. Зміна хоча б однієї зі складових знижує частоту та спектр мутацій. Найбільшу цінність представляють знайдені в М2 цілком змінені сім’ї (константні), коли мутація відбувається за господарсько-цінною ознакою.

Для хімічного мутагенезу характерні менш різкі, поступові зімни, тому цей спосіб більш вдалий для поліпшення вдалих, вже отриманих іншими способами, сортів. Вибрані нами мутагени є широко вживаними для мутаційної генетики та селекції.

Метою нашого дослідження було встановити частоти виникнення окремих типів мутацій (перш за все – продуктивних мутантних форм) при дії окремих концентрацій для використання в мутаційній селекції пшениці м’якої озимої, виділити концентрації, оптимальні для індукції цих типів мутацій, встановити залежності між виникненням мутацій та генотипом вихідного селекційного матеріалу.


Full Text: PDF