Наукові конференції України, ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Світові рослинні ресурси: стан та перспективи розвитку»

Розмір шрифту: 
Вплив мутагенів на генотипи пшениці озимої в М1
І. М. Сидорова, В. Я. Сабадин

Остання редакція: 2017-06-14

Тези доповіді


Здатність сортів протистояти стресовим упливам і ефективно використовувати сприятливі фактори навколишнього середовища лежить у основі саморегулювання агроекосистем, в їх реагуванні на можливі зміни кліматичних умов. У зв’язку з цим особливого значення набуває удосконалення методів індукованого мутагенезу, пошук різних способів ефективного використання впливу мутагенних чинників для підвищення частоти та розширення спектру мінливості ознак рослин, створення генетичних колекцій мутантів з корисними ознаками.

Експериментальні роботи з вивчення ефективності хімічних мутагенів проводилися на двох зразках пшениці озимої ‘Горлиця’ (Україна), та ‘Батько’ (Росія). Вирощування зразків пшениці озимої М1 проводили на дослідному полі Білоцерківського національного аграрного університету.

Проаналізувавши вплив різних мутагенів та їх концентрацій на схожість та перезимівлю рослин пшениці озимої, можемо зробити висновок, що у сорту ‘Горлиця’ найбільш пригнічуючу дію виявлено після обробки насіння гідроксил аміном (ГА) 0,5 % концентрації – 120 шт. Проте цей мутаген виявив себе і як стимулятор морозостійкості, відсоток перезимувавших рослин – 98,3 %. При обробці насіння нітрозометилсечовиною (НМС) кількість пророслого насіння була значно вищою порівняно з ГА, але відсоток перезимувавших рослин був дещо нижчим.


Full Text: PDF