Остання редакція: 2018-06-13
Тези доповіді
Відомо, що картоплю в Україні вважають другим хлібом і бульби її споживають упродовж усього року.
За обсягами виробництва картоплі Україна посідає п’яте місце у світі після Китаю, Росії, Індії та США. Проте серед виробників цієї культури врожайність бульб в Україні залишається поки що низькою (у середньому – 13,1 т/га), тоді як у Голландії врожайність її складає 44,4 т/га, Німеччині 42,1; Білорусії – 21,2 т/га. Природний потенціал України з її родючими ґрунтами є значним, а це свідчить, що резерви до істотного підвищення врожайності та валових зборів бульб картоплі залишаються використаними не повною мірою. Низький рівень урожайності картоплі зокрема на Вінниччині, обґрунтовується багатьма причинами, такими як недосконалість і непристосованість технологій та сортового складу до змін клімату, наявність дрібнотоварного виробництва, у якому вироблені бульби не відповідають вимогам внаслідок того, що вирощують переважно сортосуміші. Дослідники також зазначають зростання площ вирощування ранньостиглих сортів картоплі на молоді бульби з реалізацією у південних регіонах держави. Звичайно ж це лягатиме на собівартість продукції.
Зазначене пересвідчує, про необхідність вирощування цієї культури на півдні України, адже перевезення бульб сприяє збільшенню додаткової вартості їх для населення, а картопля для більшості українських сімей є другим хлібом, про що ми вже зазначали.
Відомо, що на Півдні України успішно вирощувати картоплю можливо лише на зрошенні та за оптимізації режиму живлення рослин. Ця культура найбільш сприятливо реагує на органо-мінеральне удобрення.
Разом з тим, в останні роки органічних добрив практично немає, а мінеральні мають високу вартість, отож використовувати їх доцільно з найбільш високою ефективністю та окупністю. Одним з таких підходів та способів може стати застосування їх локально – у рядки. Дослідженнями встановлено, що за такого способу внесення окупність добрив значно зростає. По фону зменшених доз мінеральних добрив в останні роки ефективно використовувати стимулятори росту або рістрегулюючі речовини.